İstanbul’da, 15 Mayıs’tan sonra ekmeğe zam gelebilir: 12,5 lira ile 15 lira arasında olacak

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, maliyetlerin artışının fırıncıları zor duruma soktuğunu söyledi.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Cihan Kolivar, 15 Mayıs’tan sonra İstanbul’da ekmeğin kilogram fiyatının 60 liraya çıkabileceğini belirtti.

Kolivar, “Maliyetler eskisi gibi değil. Eskiden un fiyatları, elektrik fiyatları, doğal gaz biliyorsunuz 3-4 ayda bir artardı. Şimdi her ay artıyor. Mazot haftada bir artıyor bazen. Biz dağıtımı mazotla yapıyoruz. Hele de kapasitesi olmayan fırınlar ki İstanbul’un yüzde 100’ü öyledir, kapasite çok düşük. Ben fırınımdaki işçiyle aynı işçi, aynı kira, aynı sigorta, aynı yakıtla 12-13 bin ekmek yapabilirim. Ama şimdi 2 bin 500-3 bin ekmek yapabilirim. Maliyet ne kadar fark ediyor görebiliyor musunuz?” dedi.

Cihan Kolivar

“800 liradan aşağı un yok. Yüzde 10 zam yapıyor, 80 lira ediyor. Fırıncı 400 çuval un işlerse 32 bin lira. Günde bin lira oynuyor. Aylık unun artışı 32 bin liraya çıkıyor” diyen Kolivar, “Sen şimdi una yüzde 10 zam geldi diye sen ekmeğe zam yapamıyorsun ki hemen. Bizim de fırıncının da en son istediğidir zam. Çünkü satamıyoruz ekmeğimizi” ifadelerini kullandı.

15 Mayıs’ta zam gelebileceğini belirten Kolivar, “Ayın 15’inden itibaren İstanbul’da ekmeğin kilosu 60 lira. Ama bu bazı bölgelerde yani böyle fakir olan bölgelerde de 50 lira ile 60 lira arası değişecek. Ekmeğe şöyle yansıyacak, mesela o bölgelerde 250 gram ekmek 12,5 lira olacak. Ama alım gücü yüksek olan, kiraların fazla olduğu Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy, Üsküdar gibi merkezi yerlerdeki ilçelerde 250 gram 15 lira olacak” diye konuştu.

‘500 KAÇAK FIRIN VAR’

Cihan Kolivar, kaçak fırınlardan da şikayet ederek “İstanbul’da alabildiğine yasa dışı, kaçak fırın var. Bizim bütün sıkıntımız onlarda. İstanbul’un sahibi yok. İstanbul’da 500 tane üretim izni olmayan fırın var” dedi.

Kolivar, ekmek ve simit fiyatlarının belirlenmesinde Ticaret Bakanlığı’ndan olumlu görüş alınması zorunluluğuna ilişkin karara da tepki göstererek, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle uygulamanın iptal edilmesi için Danıştay’a başvurduklarını ifade etti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x